Dzieci podczas zajęć w naszym przedszkolu Dzieci podczas zajęć w naszym przedszkolu

Zasady wychowania, na których Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek opiera swoją pracę pedagogiczno-wychowawczą

Zasada podmiotowości

Zasada podmiotowości wywodzi się z Ewangelii i Reguły św. Benedykta – Chrystus jest przykładem właściwego stosunku do drugiego człowieka, który w swej istocie jest wolny i rozumny. Nie należy mu narzucać własnych upodobań i pragnień, lecz przyjąć i zaakceptować w pokornej miłości.

Zasada indywidualizmu

J.Cz. Babicki, rozumiał ją jako umiejętność świadomego i celowego dostosowania metod wychowawczych do typu osobowości dziecka, a także poziomu jego rozwoju. Trzeba wnikliwie poznać psychikę dziecka, jego uczucia, rozumowanie, świat jego indywidualności.

Zasada realizmu wychowawczego

Zasada realizmu wychowawczego wywodzi się z chrześcijańskiej prawdy o wielkości i małości człowieka – dziecko ma być kochanym i drogim takim jakim jest.

Zasada integralności

Proces wychowania musi obejmować całego człowieka, jego życie fizyczne, aktywność intelektualną, życie uczuciowo – emocjonalne i zdolność wyboru dobra, realizowanie zamierzonych celów.

Zasada uniwersalizmu

Zasada uniwersalizmu wywodzi się z tradycji benedyktyńskiej łączy pracę z modlitwą, gdzie ewangelizacja znaczyła także rozwój kultury, ekonomii, życia społecznego.

Zasady uczestnictwa

Podkreśla, że wychowanie powinno mieć na celu przede wszystkim indywidualne dobro osoby, ale także dobro wspólne. Święty Benedyktyna mówi o wspólnocie jako rodzinie, gdzie każdy ma swe prawa i obowiązki. Ważne jest dobro każdej osoby, dziecka, ale trzeba też wychowywać do odpowiedzialności i aktywnego uczestnictwa w tworzeniu dobra wspólnego.

Zasady samodoskonalenia wychowawców

Nauczyciel powinien wciąż uczyć się formować, dążyć do swojego wszechstronnego rozwoju, by z jak najlepszym pożytkiem dla dzieci wypełniać swoje zadania.

Ostatnio zmienianywtorek, 13 maj 2014 16:33