(Ewangelia z Wigilii Paschalnej)
I Lectio:
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.
Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: ”.
(Łk 24, 5-7)
II Meditatio:
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”
W czasie Swej publicznej działalności, szczególnie w Galilei, Jezus przygotowywał Sobie bliskich do dramatycznych wydarzeń, które czekały Go w Jerozolimie. Zapomnieli. Umknęło im to z pamięci. Jak wiemy z kart Ewangelii niektórzy nie chcieli się pogodzić z taką wizją końca Jezusa z Nazaretu ( Piotr Apostoł ). Jezus zaś mówił wyraźnie, że „Syn Człowieczy musi być”. Nie ma innej drogi, innej możliwości. Nie ma.
Czy zdaję sobie sprawę, że należę do grzeszników, w których ręce Jezus został wydany, że każdy mój grzech ponawia niejako Jego Mękę, egzekucję, ukrzyżowanie, śmierć? Czy zdaję sobie sprawę, że mój szczery żal, spowiedź święta, to niejako zmartwychwstanie Bożego życia we mnie, to Chrystusowe zwycięstwo w moim sercu? Czy pamiętam, że moja droga ku zmartwychwstaniu wprawdzie nie musi, ale może być naznaczona trudem, cierpieniem, przeciwnościami? Czy to akcep tuję? Czy pamiętam, że prędzej czy później trzeba mi będzie przejść przez bramę śmierci?
Kobiety szukały Jezusa wśród umarłych, bo zapomniały o Jego obietnicy zmartwychwstania. One tak mocno przeżyły odrzucenie Jezusa, Jego ukrzyżowanie, śmierć, pogrzeb, że umknął im z pamięci ostatni element Chrystusowej zapowiedzi, zmartwychwstanie, zwycięstwo nad śmiercią.
Ja nie powinienem zapomnieć. Trzeba mi pamiętać, że nie znajdę Jezusa tam, gdzie są miejsca dla umarłych i nie chodzi tu tylko o cmentarze. On, Zmartwychwstały zaprasza mnie do celebrowania życia, do budowania cywilizacji miłości i życia. On liczy na moje zdecydowane, czytelne świadectwo dane tajemnicy Zmartwychwstania. Ono jest potrzebne, aby obudzić duchowo umarłych, obudzić ich do życia, do życia w Bożej łasce. Ono jest potrzebne, aby dodać odwagi tym, którzy wahają się w swym wyborze między życiem a śmiercią, aby wybrali to pierwsze.
Pomodl ę się o szacunek dla tajemnicy życia, każdego życia, o umocnienie wiary w Tajemnicę Chrystusowego Zmartwychwstania. Dalej będę prosił o pokój dla świata, ludzkich serc.
III Oratio:
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:
Śpiewajcie psalm wszyscy miłujący Pana
i pamiętajcie o Jego świętości.
Gniew Jego bowiem trwa tylko przez chwilę,
a Jego łaska przez całe życie…
(Ps 30, 5-6)
IV Contemplatio:
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:
Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś
Bezpłatny cotygodniowy tekst medytacji – zapraszamy na: www.medytacja.pl
*********
Niech Zmartwychwstały Pan wypełni Wasze serca obfitością Swych darów!
Niech błogosławi Wam w dniach waszej codzienności i Waszego świętowania!
Niech pewnie prowadzi Was ku życiu, ku zmartwychwstaniu!
Z całego serca życzy
ks. Ryszard SDS
*********
![]() | opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS duszpasterz Centrum Formacji Duchowej, autor książek: |