XIV Niedziela Zwykła, rok B 7 lipca 2024 r.

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze.

(Mk 5, 21-43)

Rodzinne strony: dom, rodzice, bliscy, przyjaciele, znajomi, ulice, place zabaw itd. Każdy powrót w te szczególne strony ożywia tysiące obrazów z dzieciństwa, młodości, pierwszych kroków w dorosłość, w odpowiedzialne życie. Może także obraz, kiedy za chlebem, dla wykształcenia lub z innego powodu, trzeba było te strony z żalem opuścić.
Czy ja chętnie wracam w rodzinne strony, jeżeli z różnych powodów musiałem je opuścić? Jakie wspomnienia we mnie budzą? Czy są żywe w mojej pamięci? Czy chętnie bym o nich zapomniał? Jeżeli ich nie opuściłem, czy cieszę się, że tu zapuściłem swe życiowe korzenie? Czy nie tęsknię ciągle za ziemią nieznaną, a w moich rodzinnych stronach zamiast żyć, rozwijać się, wzrastać tylko egzystuję, a może nawet wegetuję? Czy kocham moją małą ojczyznę? A może ciągle zmieniam miejsca mojego życia i ciągle nie mogę znaleźć tego jedynego?
Rodzinnych stron nie mogło zabraknąć w ewangelizacyjnych planach Jezusa. On przyszedł w swe rodzinne strony, do rodzinnego miasta nie tyle z odwiedzinami, ale aby nauczać. Wiele lat czynił to niejako w ukryciu, przykładem swego życia. Przyszedł czas, aby do przykładu dołączyły słowa nauki z mocą. Do tej pory był dla mieszkańców Nazaretu, Jezusem, synem Józefa i Maryi, od tej chwili miał być, Mesjaszem, Synem Boga Żywego.
Czy ja w miejscu, w którym aktualnie przebywam, mieszkam, pracuję, ewangelizuję przykładem mego życia? Czy czynię to także w moich rodzinnych stronach? Czy kiedy odwiedzam swoje rodzinne strony, ludzie mogą mnie spotkać nie tylko w sklepie, w Domu Kultury, na ulicy, ale też w „synagodze” czyli moim parafialnym kościele? Czy moje serce, to dla Jezusa rodzinne strony, czy nieprzyjazna, wroga ziemia? Może tam swobodnie nauczać, czy lepiej żeby milczał, a nawet w ogóle tam nie zaglądał?

Pomodlę się za korzystających z letniego odpoczynku, za tych którzy im usługują, dbając o ich komfort czy bezpieczeństwo. Będę prosił Pana o pokój dla świat i ludzkich serc. Pomodlę się za tych, z którymi tworzę moje środowisko życia.

Jak oczy służebnicy
na ręce jej pani,
tak oczy nasze ku Panu, Bogu naszemu,
dopóki nie zmiłuje się nad nami…

(Ps 123, 2)

Do Ciebie, Boże, wznoszę moje oczy

autor książek:

Lectio DivinaXIV Niedziela Zwykła, rok B 7 lipca 2024 r.