Medytacja na 19 grudnia 2021 r. – IV Niedziela Adwentu, rok C

Medytacja na 19 grudnia 2021 r. – IV Niedziela Adwentu, rok C

Propozycja kontemplacji ewangelicznej według „lectio divina”
IV 
Niedziela Adwentu, rok C
19 grudnia 2021 r.

I.  Lectio: Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. (Łk 1, 39-45) II. Meditatio: Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.   Spotkanie w domu Zachariasza jest niejako wielopłaszczyznowe. To spotkanie dwu krewnych, Elżbiety i Maryi. To spotkanie dwu Izraelskich kobiet, starszej Elżbiety i dużo młodszej Maryi. To spotkanie kobiet, które były w stanie błogosławionym, Elżbieta pod sercem nosiła późniejszego Jana Chrzciciela, Maryja Jezusa, Syna Bożego. To było spotkanie kobiet wpisanych w Boży plan zbawienia człowieka, spotkanie Matki Zbawiciela i Matki Jego proroka. To było też pierwsze spotkanie powiedzielibyśmy nieformalne Jezusa, Mesjasza i tego, który przygotuje lud Izraela na spotkanie z Nim (obaj byli pod sercami swych mam). Nad całym spotkaniem czuwał Duch Święty, który dał słowom Maryi moc, która poruszyła dzieciątko w łonie Elżbiety a Elżbiecie dar rozpoznania w Maryi Matki Pana, tej, która uwierzyła słowom otrzymanym od Boga.   Moje spotkania, te codzienne i te świąteczne, te tak zwane „przypadkowe” i te zaplanowane, te trudne i te miłe i wiele innych? Czy rozpoczynam je pozdrowieniem wypowiedzianym nie tylko ustami, ale też i sercem? Czy mam świadomość, że człowiek, którego spotykam nosi w sobie tajemnicę Bożej obecności, Bożego podobieństwa i że ta tajemnica jest też obecna we mnie? Czy tę tajemnicę szanuję, o niej pamiętam? Czy to pomaga mi jak najlepiej i jak najowocniej spotkać się z drugim człowiekiem i to niezależnie od tego czy jest moim bliskim czy obcym człowiekiem? Czy zapraszam do moich spotkań z drugim człowiekiem Ducha Świętego? Czy dzięki temu w czasie spotkania słowa, które wypowiadam, gesty, które czynię umacniają bliźniego, dają mu poczucie bezpieczeństwa, zachęcają do wzajemnego otwarcia się, wymiany darów ukrytych w naszych sercach? Czy wśród moich codziennych spotkań jest spotkanie z Panem Bogiem? Czy na modlitwie spotykam się też z Matką mojego Pana, Maryją?  Pomyślę jak owocnie, mądrze wewnętrznie i zewnętrznie wykorzystać ostanie dni przed świętami Bożego Narodzenia. Zadbam o wystrój mojego domu a jeszcze bardziej mojego serca. Dalej będę prosił gorliwie o ustanie pandemii, zdrowie dla chorych, siły dla ich opiekunów. Pomodlę się za wszystkich dla których czas świąteczny to trudny czas, aby znaleźli skuteczną pomoc, aby nie zostali sami ze swymi trudnościami.   III  Oratio: Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Usłysz, Pasterzu Izraela,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Wzbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą
​…
(Ps 80,2-3)

IV Contemplatio: Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia: 

Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie

***  Wszystkim rozmiłowanym w słowie  Bożym, Bliskim ich sercu obfitości darów Bożej Dzieciny, opieki Maryi i Św. Józefa na czas Świąt Bożego Narodzenia 
oraz cały, Nowy 2022 Rok, życzy
ks. Ryszard SDS

Pin It on Pinterest

Lectio DivinaMedytacja na 19 grudnia 2021 r. – IV Niedziela Adwentu, rok C