Medytacja tygodnia

XXI Niedziela Zwykła, rok B

25 sierpnia 2024 r.

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

Rzekł więc Jezus do Dwunastu: „Czyż i wy chcecie odejść?”. Odpowiedział Mu Szymon Piotr: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga”.

(J 6, 68-69)

Panie, nie tylko chcemy, ale i odchodzimy, uciekamy, opuszczamy, zostawiamy Cię samego, na przysłowiowym lodzie. Wydaje się, że bez Ciebie i Twojej Ewangelii będzie nam się żyło łatwiej, lepiej, swobodniej, przyjemniej, na luzie itd. Raz odchodzimy na kilka chwil, innym razem na dłużej, aby prawie w 100% „szlakiem synów i córek marnotrawnych”, powrócić. Wielu z nas to „recydywiści”, którzy kosztowali smaku życia na różnych lądach, w różnych miejscach, w różnych konfiguracjach, aby ostatecznie stwierdzić, że to, co Ty proponujesz jest najlepsze, jedyne, wyjątkowe i niepowtarzalne.

Często odchodząc, poddawaliśmy  się pod władanie przeróżnej maści guru, duchowym mistrzów, tych co wiedzą najlepiej, którzy w rezultacie okazywali się zwykłymi szarlatanami, duchowymi oszustami, mistrzami manipulacji. To oni sprytnie manipulując obietnicami innego, lepszego życia, życia „od zaraz”, „już”, bez większego wysiłku, okradali nas z jednego z największych naszych darów, daru wolności. Z ich ust spijaliśmy jak miód słowa z pozoru piękne i mądre, pełne duchowego polotu i natchnienia, pod którymi sprytnie i z premedytacją, zakamuflowane, kryło się kłamstwo, życiowe oszustwo. Niejednokrotnie potrzeba było sporej ilości czasu, abyśmy na nowo odkryli, przekonali się, że to „Ty masz słowa życia wiecznego” i nikt inny.

A po powrocie z mozołem, w trudzie modlitwy, rozczytywania się w Słowie, łapaniu na nowo rytmu religijnych praktyk, poznawaliśmy Ciebie, aby jeszcze mocniej uwierzyć, żeś Świętym Boga i aby wyznać: „Panie, do kogóż pójdziemy”, choć „atrakcyjnych” propozycji, ofert ciągle nam nie brakuje, ciągle jesteśmy namawiani do życia bez Boga, a nawet wbrew Panu Bogu. Mając jednak już solennie dość życiowego błądzenia, to z Tobą pragniemy wędrować do Domu Ojca, bo przecież tylko Ty znasz właściwą drogę.

Pomodlę się za odpoczywających, pielgrzymujących, ciężko pracujących, przygotowujących się do nowego roku szkolnego. Będę prosił o dar pokoju dla świata, szczególnie dla miejsc dotkniętych tragedią wojny, przemocy, agresji. Za tych, którzy odeszli od Pana, aby się opamiętali i pojęli drogę powrotu.

Pan słyszy wołających o pomoc
i ratuje ich od wszelkiej udręki.
Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu,
ocala upadłych na duchu…

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy

autor książek:

Poznaj lepiej praktykę kontemplacji ewangelicznej według Lectio Divina